Touto technikou můžete vyrábět nejen doplňky do domácnosti, ale také dárky pro své blízké. Dekorovat touto metodou můžete prakticky cokoli:
· dřevo
· papír
· kámen
· plast
· kov
· sklo
· textil
· a další materiály
ubrousek rudolf.jpg
Základem této techniky je lepidlo a ubrousek. Lepidlo se vybírá vždy podle toho, na jaký povrch budeme ubrousky lepit. Taková lepidla často fungují i jako lak, takže je dobré je vybírat v provedení, které budeme potřebovat.
Na ubrouscích vybereme motiv, který chceme nalepit na danou věc. Tento motiv vystřihneme nebo vytrháme, podle našeho vkusu a vhodnosti k danému budoucímu výrobku. Někdo raději vystříhává jednotlivé obrázky z ubrousku zcela přesně, aby nevznikaly žádné okraje, které nebudou shodné s pozadím. Někdo na druhou stranu zase upřednostní naopak vytrhávání, aby okolí obrázku na ubrousku postupně přecházelo právě v podklad. Záleží na vkusu a na výrobku. Můžete také jako podklad nabarvit danou věc vámi vybranou barvou, abyste toto měli jasně vyřešené a jednodušší.
Ubrouskové obrázky pak svlékneme z vrstev, abychom měli jen jednu vrstvu ubrousku s obrázkem a ten právě nalepíme na vybrané místo. Nejprve namažeme lepidlem a poté pomalu přikládáme. Nakonec ještě můžeme, po zaschnutí, nalakovat pro různý finální vzhled.
Samozřejmě, pokud máte nějakou například starší krabičku, pro kterou byste měli využití, ale nezdá se vám po estetické stránce, využijte ji. Nejprve ji očistěte od nečistot. Poté natřete vybranou základní barvou. Ideálně světlou, protože na tmavé vám ubrousky pak nebudou vidět, neboť jsou opravdu tenounké a takřka průsvitné.
plechovky s barvou.jpg
Až budete mít krásně krabičku natřenou, uvidíte, že je hned hezčí. V barvení se meze nekladou, můžete udělat různé přechody jako ombré či pruhy a další. Když vám barva zaschne, můžete začít na ni lepit ubrousky. Ať už to budou malé obrázky nebo větší části ubrousků. Vždy je na lepidlo opatrně přikládejte a uhlaďte. Nezapomínejte, že se snadno jedna vrstva trhá a je potřeba tedy dohlížet na to, abyste na ubrousky moc netlačili při lepení a tím si je nepoškodili tak, jak nechcete.
Jaké zboží tedy potřebujeme koupit na tuto techniku?

· Lepidlo
· Lak s matným finišem
· Lak s lesklým finišem
· Lak krakelovací – s popraskaným finišem
· Ubrousek
· Barvy
· Nůžky
· Syntetické štětce
Všechny tyto potřeby v různých provedeních seženete na specializovaných e-shopech.